За да се убедите каква е ползата от това, да ползвате услугите на професионалист в сферата на интелектуалната собственост при регистрацията на търговска марка, представям с тази консултация, какви са абсолютните основания, заявената от вас марка да не бъде допусната за регистрация.
Тук ще се запознаете с абсолютните основания за отказ от съответното регистрово ведомство преди да пристъпите към регистрация на желаната от Вас търговска марка.
Препоръчително е да се запознаете с основанията за да можете да направите конкретни запитвания, когато се обърнете за консултация преди да пристъпите към регистрация на търговска марка.
Търговска марка, която не отговаря на изискванията на закона
[1] Не се допуска регистрацията на търговска марка, която не отговаря на изискванията на съответния закон, както и марки, които не могат да бъдат представени графично и чието изображение не е постоянно.
Търговска марка без отличителен характер
[2] Не се допуска регистрация на търговска марка, за която липсва отличителен характер. Търговската марка има за цел да отличава едни стоки и/или услуги то други такива, които са на вече пазара или предстои да бъдат предлагани. Отличителността на една търговска марка представлява строго индивидуалната и характеристика, и която може да се преценява спрямо стоките и/или услугите, за които се отнася през призмата на придобитото от потребителя възприятие. Една търговска марка трябва да се разглежда в нейната цялост, като не бъде разделяна на отделни нейни компоненти.
За да се говори за отличителност на една търговска марка, то тя трябва достатъчно добре да служи за идентифицирането на стоките и/или услугите, за които тя е регистрирана или ще бъде регистрирана. Ето защо, марка, състояща се от знаци или означения, станали обичайни в говоримия език или установената търговска практика е лишена от отличителеност по отношение на същите стоки и/или услуги, и не е способна да ги отличи по отношение на търговския им произход в съзнанието на потребителя.
За да ви се изясни, какво се има предвид ще дам следните най-често давани примери:
– Не се допуска до регистрация търговска марка “TV” за услугите в клас “телевизионни емисии”, тъй като термина “TV”, освен че е станало обичайно и се използва в установената търговска практика, също така e и лишено от отличителен характер по отношение на същите стоки и/или услуги;
– Не се допуска до регистрация търговска марка “ВЕРО” за услугите в клас “препарати за пране”, тъй като термина “ВЕРО”, освен че е станало обичайно и се използва в установената търговска практика, също така e и лишено от отличителен характер по отношение на същите стоки.
Търговска марка, която указва вид или характеристики
[3] Търговска марка, която указва вида или характеристиките на стоките и/или услугите и е лишена от отличителен характер по отношение на тях не се допуска за регистрация, защото не е способна да идентифицира търговския им произход. За по-голяма яснота ще дам следният пример:
– Не се допуска за регистрация словната марка “BOOKS” (книги) за стоките “книги”, с оглед на факта, че същата указва вида на стоката и по този начин я лишава от отличителен характер, тоест не може да изпълнява основната си функция – да отличава стоките на едно лице от стоките на други лица.
[4] Търговски марки, представляващи една буква, една цифра, препинателен или математически знак, както и графичен символ, навлязъл в широка употреба, не се допускат за регистрация. Изключение е възможно да се направи само, когато са изписани специално (стилово и графично) или са изпълнени в цвят, или в комбинация с други отличителни фигуративни или словни елементи.
Търговски марки, представляващи означение на домейни
[5] Търговски марки, представляващи означение на домейни от първо ниво като com, bg, net, org, eu, edu, и др., както и съкращения на правно-организационната форма на търговец като Ltd., plc., JsCo., Inc., GmbH, S.A. и др., са лишени от отличителен характер, дори и в случаите, когато тези обозначения са в съчетание с други неотличителни елементи. Примерите са:
– Не се допуска за регистрация словна търговска марка www.vero.com за стоките „“препарати за пране”, тъй като по този начин марката не е отличителна а е описателна по отношение на вида им.
– Не се регистрира словна марка “COFFEE Inc.”, за стоките “кафе”, тъй като е описателна по отношение на вида им и е лишена от отличителен характер.
[6] Не се допускат за регистрация търговски марки, представляващи трудно произносими и незапомнящи се комбинации от произволни букви и/или цифри.
Дълги и незапомнящи се комбинации
[7] Не се допускат за регистрация марки, които са прекалено дълги и незапомнящи се комбинации. Изключения правят случаи като “Just do it” притежание на “Nike”.
[8] Не се допускат за регистрация марки, представляващи прости геометрични фигури, като триъгълник, квадрат, четириъгълник, трапец, кръг или прости геометрични тела като куб, паралелепипед, конус и цилиндър. Регистрацията на тези фигури е допустима, когато са в комбинация със словен или фигуративен елемент или изпълнени в цветове.
[9] Не се допускат за регистрация марки, чийто триизмерен знак, представлява формата на стоката или нейната опаковка, която не се различава достатъчно от обичайно използваните за тази стока. В този случай, изключения са възможни, само когато марката представлява комбинация от неотличителна форма с други отличителни елементи.
Цветни търговски марки
[10] Цвят сам по себе си не се допуска за регистрация за търговска марка, освен в случаите, когато заявителят докаже, че той е придобил отличителност по отношение на стоките и/или услугите, които означава.
[11] Марки, представляващи обикновени десени, които са типични за съответните стоки, като платове, кожи, тъкани и други.
[12] Не се допускат за регистрация марки, представляващи лозунги, които имат рекламно-хвалебствен характер, както и марки, състоящи се от знаци или означения, използвани като рекламни лозунги, хвалебствени означения за качество и/или количество или изрази, които приканват към закупуване на съответните стоки и/или услуги лишени от отличителен характер.
Изключения има само в случаите, когато марката може да се възприеме като указание за търговския произход на заявените стоки и/или услуги и да позволи на потребителите да ги отличат, без риск да се объркат от тези с различен търговски произход.
За да се установи липсата на отличителен характер, е достатъчно семантичното съдържание на заявената марка да посочва на потребителя желана характеристика на стоката и/или услугата, която, без да е директна, носи информация от промоционален или рекламно-хвалебствен характер, и съответният потребител ще я възприеме преди всичко като такава, а не като указание за търговския произход на заявените стоки и/или услуги.
Знаци или означения, станали обичайни в говоримия език
[13] Не се регистрира търговска марка, която се състои изключително от знаци или означения, станали обичайни в говоримия език или установената търговска практика по отношение на заявените стоки и/или услуги.
Знаци или означения, станали обичайни в говоримия език или в установената търговска практика, са тези, които се свързват със заявените стоки и/или услуги, а не с търговския им произход. В този случай следва да се отчита наличието на словни или образни елементи, които не указват конкретно вида, качеството, количеството, предназначението, стойността, географския произход, времето или метода на производство на стоките, начина на предоставяне на услугите или други характеристики на стоките и/или услугите, но са станали обичайни в търговската практика във връзка със съответните стоки и/или услуги.
В тази категория знаци и означения попадат думи, които първоначално не са имали смисъл или са имали различен смисъл от този, който им е придаден на един по-късен етап във връзка с използването им за конкретна стока и/или услуга. В тази хипотеза попадат: абревиатури, които са станали обичайни наименования на стоките и/или услугите; фигуративните изображения, които са често използвани или са станали обичайни при означаването на съответните стоки и/или услуги.
[14] Не се регистрира марка, която се състои изключително от знаци или означения, които указват вида, качеството, количеството, предназначението, стойността, географския произход, времето или метода на производство на стоките, начина на предоставяне на услугите или други характеристики на стоките и/или услугите. Тук попадат марки, които се състоят изключително от знаци или означения, чиято функция се ограничава само до предоставяне на информация за заявените стоки и/или услуги.
Такива са знаците или означенията, които се възприемат от потребителите ясно, точно и еднозначно като указания, пряко свързани с вида на стоката и/или услугата или с нейни конкретни, специфични характеристики. Подобни знаци не се регистрират, защото, от една страна, не могат да разграничат стоките и/или услугите по техния търговски произход, а, от друга, общественият интерес налага да не се предоставя изключително право върху чисто описателни термини, с цел те да останат свободни за използване от всички стопански субекти.
За да е указателна, марката трябва да се състои изключително от описателни знаци или означения. Марка, състояща се от комбинирането на знаци или означения, указващи характеристики на стоките и/или услугите, също се приема за описателна в своята цялост, освен ако поради необичайността на получената комбинация, не създава впечатление достатъчно различно от впечатлението, създавано от „механичната“ комбинация на съставляващите марката елементи.
Преценката дали една марка е описателна или не се извършва въз основа на целият речников фонд, използван от потребители и специалисти и във връзка със стоките и/или услугите, за които се иска регистрация. Регистрацията на марка се отказва, ако поне едно от възможните й значения указва дадена характеристика на стоките и/или услугите, за които тя е заявена.
Към тази категория спадат и марки, които поради начина на своето изписване не могат да бъдат намерени в речниковия фонд, но независимо от това указват конкретни характеристики на стоките и/или услугите. Такива са марки, състоящи се от знаци или означения, изписани на латиница, но със значение на съответния език, което ги определя като описателни във връзка с някоя от характеристиките на съответните стоки и/или услуги и обратно – марки, състоящи се от знаци или означения, изписани на кирилица, но със значение на даден чужд език, превръщащо ги в указателни по отношение на конкретна характеристика на стоките и/или услугите.
Прилагателни имена
[15] Не се допуска до регистрация марка, състояща се изключително от прилагателно име, което съотнесено към стоките и/или услугите, за които се иска регистрация указва техния вид. Фигуративна марка, състояща се изключително от буквални изображения на стоката, също не се регистрира.
[16] Не се регистрират словни марки “SUPER”, “EXTRA”, “PREMIUM”, “SUPERIORE”, “LIGHT” и “EXCELLENT” за всякакви стоки и/или услуги.
[17] Изображение на географско място не се регистрира фигуративна марка представляваща изображението на областта Champagne (Шампан) във Франция за стоките “вина” (клас 33), както и прилагателни имена, образувани от географски наименования. Изключения са допустими, само когато стоките и/или услугите нямат връзка с географските наименования и/или техните изображения. За пример могат да послужат допуснатите за регистрация марки “МОНБЛАН” за стоката “писалки” и марката “ЕВЕРЕСТ” за стоката “бисквити”.
[18] Регистрацията на абревиатура, образувана от началните букви или срички на наименованието/вида на стоките и/или услугите или на техните характеристики, която е разпознаваема като такава от специалистите в съответната област, не се допуска.
Формите като търговска марка
[19] Не се регистрира знак, който се състои изключително от: формата, която произтича от естеството на самата стока; формата на стоката, която е необходима за постигане на технически резултат, и формата на стоката, която придава значителна стойност на стоката
[20] Не се регистрират като марки форми, които са свързани с функциите на изделието, т.е. когато чрез формата се постига технически резултат. Форма, чрез която се постига технически резултат, е такава форма на стоката или част от нея, която е необходима за функционирането на изделието.
Това предполага, че промяната на формата ще доведе и до промяна на техническиярезултат. В този смисъл, марка, състояща се от формата на стоката, необходима за постигане на технически резултат се отказва, дори ако той може да бъде постигнат и чрез други форми.
[21] Форма, която поради своята оригиналност придава значителна (художествена) стойност на стоката, не се регистрира като марка, тъй като именно тази оригиналност играе решаваща роля при избора на потребителя.
Марки противоречащи на обществения ред
[22] Не се регистрира като марка знак, който от гледна точка на неговите индивидуални характеристики противоречи на обществения ред или на добрите нрави. Целта на разпоредбата е да се избегне предоставяне на изключително право върху марки, които подкопават основите на законността и морала. Необходимо, но недостатъчно условие за съществуването на такова противоречие е използването на съставляващите марката елементи да е незаконно или забранено. Това ограничение е приложимо, когато марката е насочена пряко срещу основните обществени норми.
При прилагането на разпоредбата следва да се държи сметка за опасността от субективизъм и да се преценява дали марката има пряко обидно въздействие върху потребител с нормална чувствителност. Под обществен ред се разбира базисните и надстроечните обществени отношения, свързани с икономиката, с функционирането на държавния апарат, с личността и правата на гражданите.
Общественият ред включва писаните и неписани норми на поведение, а именно: закони, подзаконови актове, обичайни правила на поведение и др. Нормативните правила не съдържат легално определение на понятието “обществен ред”. Под тази категория се имат предвид основните принципи на правопорядъка в държавата, посредством които се охраняват основни ценности, зачитането на които следва да се осигури на всяка цена. Част от обществения ред са и възприетите в обществото “добри нрави”.
Публичният морал представлява област, в която са меродавни най-вече националните традиции и култура. Но недопустимостта да се накърняват добрите нрави не се свежда само до това да се спазват изискванията за обществено благоприличие, формирани вследствие на традициите на дадено общество.
В обществен интерес е например добрите нрави да бъдат критерий при формирането на подрастващите. Знак, противоречащ на добрите нрави, може да бъде знак, който сам по себе си не съответства на фундаментални правови или социални концепции. В тази категория попадат знаците, състоящи се от или съдържащи противодържавни или расистки текстове или лозунги, религиозни символи, емблеми на забранени от закона политически партии, както и съдържащи или състоящи се предимно от образни или словни елементи с неподходящо за широката публика съдържание, с вулгарен характер или пропагандиращи насилие и расова или социална нетърпимост и др.
Добрите нрави и правилата на обществения ред са част от общоприетото и дължимо поведение на участниците в обществените отношения. В този контекст в правния мир са се наложили и други понятия, отразяващи същите отношения и поведение, като “добросъвестна търговска практика”, “грижа на добър стопанин”, “трето добросъвестно лице”, “добросъвестно водене на делата” и др.
Не се регистрират марки, съдържащи като образни елементи нацистки свастики или неприлични жестове. Не се регистрират марки, съдържащи като словен елемент неприличен израз, дискриминационен израз или расистки лозунг, дори и на чужд език, който е добил популярност в обществото.
He се регистрират марки, съдържащи или символизиращи наименования и/или изображения на наркотични средства, предвид неприемливото от гледна точка на добрите нрави и обществения ред популяризиране на такива средства и на тяхната употреба. Регистрацията на марка се отказва и в случай, че наименованието на наркотичното вещество е изписано граматически неправилно, но въпреки това действителното му смислово значение не буди съмнение. Не се регистрират марки, съдържащи имена на терористични или престъпни организации или личности.
Заблуждаващи марки
[23] Не се регистрира марка, която може да въведе в заблуждение потребителите относно естеството, качеството или географския произход на стоките и/или услугите. Заблуда на потребителите възниква, когато марката се състои изключително от или включва знаци и/или означения с невярно съдържание относно естеството, качеството или географския произход на стоките и/или услугите.
Вероятността за заблуда следва да се анализира от гледна точка на потребителите, изхождайки от факта, че средния потребител се счита за сравнително добре информиран, умерено наблюдателен и внимателен при избора си на покупка. Заблуда може да възникне само когато знаците и/или означенията, от които се състои изключително или включва в състава си марката, имат смислово значение, което се възприема от потребителите като еднозначно указание относно естеството, качеството или географския произход на стоките и/или услугите, каквото в действителност не е налице.
Ако марката включва знаци и/или означения, които дори и в едно от своите значения носят информация с невярно, заблуждаващо съдържание относно естеството, качеството или географския произход на стоките и/или услугите, нейната регистрация се отказва. При преценката на факта дали заявената марка може да въведе в заблуждение потребителите относно естеството, качеството или географския произход на стоките и/или услугите, следва да се изхожда от презумпцията, че заявителят няма да използва такива знаци за означаване на произвежданите или предлаганите от него стоки и/или услуги, защото това ще е в обективно несъответствие с търговските му цели и с принципите на функциониране на пазара.
Като основни стъпки при преценката на вероятността за заблуда се препоръчва да се отговори на следните въпроси:
– дали марката съдържа знаци или означения, които предоставят информация относно естеството, качеството или географския произход на стоките и/или услугите;
– дали предоставената информация (дори и в един от аспектите си) е с невярно (заблуждаващо) съдържание относно естеството, качеството или географския произход на заявените стоки и/или услуги;
– дали потребителите ще възприемат заблуждаващата информация еднозначно и ще се повлияят ли при своя избор на покупка от тези характеристики на стоките и/или услугите, които всъщност те не притежават.
След анализ на фактите, касаещи тези три основни въпроса, регистрацията на марката се отказва, когато информацията, носена от нея е в явно противоречие с естеството на заявените стоки и/или услуги, и създава условие за заблуда на потребителите.
Гербове, знамена, емблеми, знаци…
[24] Не се регистрира марка, която се състои от или включва гербове, знамена или други символи, както и техни имитации на държави – членки на парижката конвенция, както и геръове, знамена или други символи, съкращения или наименования на международни междуправителствени организации обявени по Парижката конвенция.
[25] Не се регистрира марка, която съдържа знаци, емблеми или гербове, различни от тези, обявени от парижката конвенция, и представляващи особен обществен интерес. Под обществен интерес се разбира признатият по силата на правото интерес на обществото да получава и разпространява достоверна информация. За да се приложи това основание за отказ, трябва да се прецени дали знакът, емблемата или герба, различни от тези, обявени по Парижката конвенция, могат да бъдат разпознати от обществото и дали, ако бъдат разпознати, ще се направи връзка между знака и съответната държава или организация, която ще окаже въздействие при избора на стоката и/или услугата.
Например, знаци, които се състоят от или съдържат Червения кръст, Червения полумесец, Червения лъв и слънце, както и Червения кристал – официално признати емблеми от Женевските конвенции за защита жертвите на войната от 12.08.1949 г. не се регистрират като марки, тъй като представляват особен обществен интерес.
[26] Не се регистрира марка, която се състои от или включва официални знаци и клейма за контрол и гаранция, когато те са предназначени за означаване на идентични или сходни стоки. Тази забрана обхваща случаите, както на пълно, така и на частично възпроизвеждане на знаците (словни и образни) за контрол и гаранция на изделията. Тя е обвързана и с естеството на стоките, за които е заявена марката, състояща се от или включваща такива знаци. Знаци и клейма за контрол и гаранция се закрилят само в случаите, когато те са приети официално от държавите или от международни организации за контрол и гаранция.
Исторически или културни паметници.
[27] Не се регистрира марка, която се състои от или включва наименованието или изображението на исторически или културни паметници.
[28] Не се регистрира марка, която се състои изключително от заявено или регистрирано географско означение или от негови производни.
[29] Не се регистрира марка, която съдържа заявено или регистрирано географско означение или негови производни, когато заявителят не е вписан ползвател на географското означение.
За да заявите консултация, преди да пристъпите към регистрирация на търговска марка, можете да направите запитване онлайн ТУК, без да е необходимо физически да се осъществява работна среща с представител по индустриална собственост.