Значение на авторското право
Обект на авторското право е всяко произведение на литературата, изкуството и науката, което е резултат на творческа дейност и е изразено по какъвто и да е начин и в каквато и да е форма.
С авторство могат да бъдат защитени:
- литературни произведения, включително произведения на научната и техническата литература, на публицистиката и компютърни програми;
- музикални произведения;
- сценични произведения – драматични, музикално-драматични, пантомимични, хореографски и други;
- филми и други аудио-визуални произведения;
- произведения на изобразителното изкуство, включително произведения на приложното изкуство, дизайна и народните художествени занаяти;
- реализирани произведения на архитектурата и приложени устройствени планове;
- фотографски произведения и произведения, създадени по начин, аналогичен на фотографския;
- одобрени архитектурни проекти, одобрени проекти по устройствено планиране, карти, схеми, планове и други, отнасящи се до архитектурата, териториалното устройство, географията, топографията, музейното дело и която и да е област на науката и техниката;
- графично оформление на печатно издание;
- кадастрални карти и държавни топографски карти;
- преводи и преработки на съществуващи произведения и фолклорни творби;
- аранжименти на музикални произведения и на фолклорни творби;
- периодични издания, енциклопедии, сборници, антологии, библиографии, бази данни и други подобни, които включват две или повече произведения или материали.
Важно е да се знае, че не са обект на авторското право:
- нормативни и индивидуални актове на държавни органи за управление, както и официалните им преводи;
- идеи и концепции;
- фолклорни творби;
- новини, факти, сведения и данни.
Значение на софтуер (компютърни приложения)
Закона за авторското право и сродните му права защитава правата над софтуера (компютърните програми) при наличието на следните условия: оригиналност на набора от инструкции и команди и представяне на компютърните програми върху материален носител или на действието им пред обществеността (интернет, интранет и на персонални устройства). Авторството над софтуер принадлежи на създателят, като това са авторът или работодателят. Икономическа изгода от авторството над софтуер се изразява в: използване, зареждане, изобразяване, изпълняване, предаване на разстояние, разпореждане (прехвърляне, дарение, продажба, лиценз), преработване и промяна.
Значение на база данни
Авторството над бази данни принадлежи на лицето, което е извършило подреждането на набраната, включената и съхраняваната в нея информация, а авторското право върху включените в такава база от данни информация, която има характер на произведения на литературата, изкуството, науката и бизнеса, принадлежи на техните създатели. Авторските права над база данни принадлежи на лицето, което е събрало, систематизирало и обработило съобразно нуждите на съответната база от данни информация. Икономическа изгода от авторството над база от данни се изразява в: използване, зареждане, изобразяване, изпълняване, предаване на разстояние, разпореждане (прехвърляне, дарение, продажба, лиценз), преработване и промяна.
Регистрация на авторски права
Съгласно Закона за авторското право и сроднте му права „Авторското право върху произведения на литературата, изкуството и науката възниква за автора със създаването на произведението“. От момента на създаване на дадено авторско произведение възникват и авторските права, свързани с него. Авторството над обектите на авторското право възниква без необходимостта да се извърши регистрация или признаване на правото от даден орган. Авторските права не подлежат на регистрационен режим. Достатъчно е да се постави знак ©, дата на възникването му и името на автора.
В случаите, когато се касае за удостоверяване възникването на авторски права над софтуер (компютърни приложения) и база данни, които ще се ползват в различни законодателства (държави) е препоръчително да се провери какъв е местния регистрационен режим и дали такъв съществува. От съществено значение е да се определи къде би могла да се съхранява с оглед нуждата от доказване по безспорен начин за възникването на съответния обект закрилян от авторското право.
Срок на действие на авторското право
Съгласно Закона за авторското право и сродните му права, авторство се закриля, докато авторът е жив и седемдесет години след неговата смърт, като правата върху компютърните приложения или база данни, продължава 70 години след разгласяването на произведението. В някои държави този срок е ограничен.
Защита на авторското право
Който наруши авторско право, сродно на него право или друго право по Закона за авторското право и сродните му права, дължи обезщетение на носителя на правото или на лицето, на което той е отстъпил изключително право за използване. За да бъде извършена адекватна защита на авторските права е необходимо да бъдат извършени предварителни действия, с които да бъде удостоверено по безспорен начин кой е техният носител, каква е тяхната цена, да се вземат предвид всички обстоятелства, свързани с нарушението, пропуснатите ползи и неимуществените вреди, както и приходите, реализирани от нарушителя вследствие на нарушението. Авторът може да се възползва от следните правни способи, с цел да защити интересите си:
1. Гражданскоправна защита; 2. Наказателноправна защита, и 3. Административноправна защита.
Лиценз на авторски права
Лицензът е разрешение, което носителят на авторските права дава за тяхното използване. Лицензът се дава по силата на лицензен договор. Лиценз на авторски права е разрешение предоставено по силата на сключен писмен договор от притежателят на правата, позволяващ на други лица да ги ползват на дадена територия и при определени договорни условия – в повечето случаи финансово обезпечени, срещу определено възнаграждение.