Защита на търговска марка и домейн


Избор на марка и на домейн

Начина, по който се прави избор на име за регистрация на търговска марка или домейн име винаги е свързано с множество въпроси, касаещи тяхната защита.

Както в интернет среда така и в заобикалящата ни среда ако изборът е направен по начин, по който улеснява потребителите лесно да запомнят и произнасят марката или домейна, който желаете да ползвате, то в повечето случаи това ви гарантира предимство както пред конкурентите, така и сред удоволетворените ви клиенти на стоки и/или услуги, предлагани под съответната марка.

Макар вашият избор да е брилянтен от маркетингова гледна точка, то той би могъл да бъде доста проблематичен от правна гледна точка.

Съображения преди регистрацията

Преди да пристъпите към регистрация на домейн име, следва да се съобразите с факта, че тази марка може да е вече регистрирана като търговска марка и да е в противоречие с всяка една от милионите търговски марки, които вечесъществуват и по този начин да рискувате да го загубите. В тази връзка съвета ми е преди да пристъпите към регистрация на домейн име е да извършите проверка за наличието на регистрирана търговска марка. Именно една такава предварителна проверка за липсата/наличието на регистрирана търговска марка със същото име би ви предпазила от едни правни спорове на един по-ранен етап, етап преди изграждането на сайт и натрупването на голям брой уникални посещения на домейн име, което в последствие може да ви бъде отнето.

За да разберете предварително, преди регистрацията на домейн, дали е налице възможност от възникване на правен спор и припоръчително да се извърши предварително проучване по отношение на действаща търговска марка със сходно или идентично наименование на желаният от вас домейн.

Всяка една регистрирана търговска марка би била в противоречие, с дмомейн име регистриран от лице, което не притежава пръвата върхо вече регистрираната марка, тъй като това би могло да доведе до объркване в съзнанието на клиентите за съответните стоки или услуги, които се предлагат под регистрирната търговска марка и запазеният домейн от друго лице несобственик на вече регистрираната търговска марка.

Разрешаване на спорове

В случай на спор, притежателят на търговската марка би могъл да оспори притежанието на регистрирания домейн в последствие и това да допринесе до загуби както по отношение на правата върху домейна, така и върху направените разходи за реклама и заплащане на високите адвокатски хонорари при разрешаване на спора. Притежателят на регистрирана търговска марка има право да поиска правата върху домейна да бъдат прекратени, както и да поиска да му бъде платено обезщетение.

Един от основните правни способи за защита на притежателя на търговска марка е при евентуален съдебен спор да убеди с доводи съда или арбитъра при домейн регистранта, че името на домейна е объркващо, заблуждаващо или подвеждащо потребителя на стоките и/или услугите предлагани под вече регистрираната търговска марка. В този случай, рпитежателят на регистрираната търговска марка има право да претендира и обезщетение съобразно размера на причинената му вреда. В тези случаи, доста често претенциите сад оста високи и при спор в съда, съдът удоволетворява претенцията на притежателя на търговската марка.

Недопустимост

Трябва да се знае, че домейн имена като coffee.com, vero.com, business.com, cars.bg и др., са допустими за регистрация без да се налага извършването на предварително проучване за липсата/наличието на регистрирана търговска марка, тъй като те са описателни за цели категории продукти или услуги и не се допускат за регистрация като търговски марки. Иначе казано изрази като “hrana”, “sapun”, “telephone”, “taxi”, “books” и др., могат свободно да бъдат регистрирани като домейни.

С цел да избегнете евентуални бъдещи проблеми е препоръчително преди регистрацията на желаният от вас домейн е да се извърши проучване както за наличието на вече регистрирана търговска марка, така и за наличието на регистрирано търговско дружество със същото име.

Ползата от предварително проучване

В случай, че след като извършите предварително пручване и се установи, че липсва регистрирана търговска марка, регистрирано търговско дружество или сходен на желаният от вас домейн можете спокойно да пристъпите към регистрацията му, като обаче си отговорите на следните въпроси:
– Домейна ще се ползва ли за сайт, на който ще се предлагат стоки и/или услуги, които да са в тясна конкуренция със стоките или услугите, които се продават под сходен или идентичен домейн?
– Домейна ще се ползва ли за сайт, на който ще се предлагат стоки и/или услуги, разпределени в същите канали като стоките или услугите, които се продават по начин подобен на предлаганите под вашия домейн? (Пример: имате намерение да предлагате спортно обурудване а на сайт със сходен или идентичен на вашия домейн се предлагат спортни дрехи)
– Домейна ще се ползва ли за сайт, на който ще се предлагат стоки и/или услуги, които да отклоняват потребителите на друг домейн поради сходството им (Пример: kolata.com и kolata.mi)?

В случай, че отговорите на тези въпроси не будят у вас притеснение то тогава свободно бихте могли да пристъпите към регистрацията на желаният от вас домейн. В случай, че не се чувствате сигурно то тогава можете да се посъветвате със специалист или приятел, който да ви каже дали би се объркал при едно евентуално ползване на двата домейна, вашият и този който вече е регистриран. Възможно е да се обърнете към адвокат – специалист в сферата на интелектуалната собственост за да бъдете професионално консултиран, с цел предпазване от евентуални бъдещи спорове.

За да избегнете каквито и да било спорове, а така също и да защитите присъствието си в интернет е преропъчително в случай, че домейна ви е доходоносен, да пристъпите и към регистрация на търговска марка с цел предпазването ви от от бъдещи нарушители.

Имайте предвид следното:

1. Търговската марка не е име на домейн. Търговската марка идентифицира стоки или услуги от определен клас, или на определено качество. Ако н качеството си на собственик на регистрирана търговска марка бихте искали да използвате своята търговска марка, като име на домейн, о тогава трябва да регистрирате име на домейн от ICANN-акредитиран регистратор, като приложите и заявлението за вече регистрирана търговска марка;

2. Запазването на име на домейн само по себе си не е регистрация на търговска марка и няма как да ви предпази;

3. Използването на име на домейн, само като информационна част, на притежателя на името на домейн на интернет адрес не го квалифицира като използване на търговската марка. За да се квалифицира една марка като търговска марка за стоки и/или услуга, името на домейна трябва да функционира под тази марка. Това означава, че трябва да служи като индикатор на източника, а не само като информационна част, която е достъпна на интернет адрес – домейна. Ако целта за запазване на името на домейн е з защита то тогава е препоръчително търговската марка да бъде регистрирана. Например, домейн име, което се поставя на видно място и често на дадена интернет страница, тогава тя може да функционира като търговска марка, но само след нейната регистрация;

4. Всяка една търговска марка и всеки един домейн имат срок на действие и този срок следва да се следи за да не се изпусне момента за тяхното подновяване.

За да заявите консултация, преди да пристъпите към регистрирация на търговска марка, можете да направите запитване онлайн ТУК, без да е необходимо физически да се осъществява работна среща с представител по индустриална собственост.