Защо да регистрирам промишлен дизайн


Дизайнът е навсякъде – той е не само творчески израз, а много важен аспект на продукта, който може да бъде защитен. Дизайнът има роля за успеха на един продукт.

Дизайнът има важна роля за успеха на един продукт. Често се обръща значително внимание на творческите аспекти на проектиране, а правната защита не получава вниманието, което заслужава. Този дисбаланс може да наруши финансовите възможности на даден бизнес. Днес дизайнът е навсякъде – той е не само творчески израз, а много важен аспект на продукта. За да се улесни здравословно бъдеще на този продукт много важно е неговия дизайн да бъде защитен като промишлен дизайн.

Законът за защита на дизайни и модели може да предложи решения за оптимална защита на промишлен дизайн. Значението на правото на защита на дизайни въз основа на Закона за промишлени дизайни и модели често бива подценявано. Много време и финансови средства се инвестират в развитието на уникален и разпознаваем вид и тъкмо поради тази причина от съществено значение е правото на защита върху индустриалния дизайн, което би увеличило възвращаемостта на инвестициите.

С развитието на продукта обикновено се прави и първата регистрация на техническото изобретение (с помощта на патент) или защита на проекта със средствата за защита на авторското право. Правото за защита на дизайни и модели предлага отлична възможност за защита на уникалния дизайн на продукта. То позволява да се предприемат действия срещу трети страни, въвеждащи подобни продукти на пазара. За това е много важно оргнизациите да защитят дизайна на своите продукти. Същото се отнася и за проекти във всички други области на интелектуалната собственост. Днес фалшифицирането е широко разпространено, затова оптималната защита на дизайна на продуктите е задължително, за да не може някой друг да се възползва.

От правна гледна точка, защитата на даден продукт се отнася до външния вид (дизайна) на създаването или част от него, като може да включва много характеристики – напр. цвят, линии, контури, форма, структура или материал.   Но, за да подлежи на защита дизайнът трябвя да бъде нов и да има собствен индивидуален характер. Дизайнът играе водеща роля в разпознаваемостта на продукта – следователно и на успеха. Той е ключовата отличителна характеристика за продукта на пазара.

Два вида дизайн могат да бъдат защитени от Закона за дизайн и модели с правото. Това са чертежите и моделите.

  • Основният елемент на чертежа е двуизмерен (2Д) дизайн, а примерите могат да включват проектиране на плат, графични символи, лога, печатни шрифтове.
  • Основният елемент на модела е триизмерен (3Д) дизайн, като например проектиране формата на мебели, домакински уреди, инструменти, облекла.

Важно е да се знае, че компютърни програми и софтуер не са допустими за защита от Правото за закрила на дизайни и модели.

Комбинации от рисуване и дизайн също могат да бъдат защитени – когато дизайнът е направен в триизмерен обект – например модел на тъканта на един стол, което в случая не е двуизмерен чертеж, а триизмерна форма. Външния вид се определя както от продукта , така и от модела.

Една от важните стъпки при проектирането на нов продукт е неговата оптимална защита, а Законът за правото на дизайни и модели и оторизираните правни специалисти могат да предложат верните решения.

За да бъде допустим за защита дизайнът на продукта трябва да отговаря на редица условия, а именно да има нов и индивидуален характер. В случая нов означава, че липсва идентичен чертеж или модел и не е бил предоставен на разположение на обществеността.

Малко по-сложен критерий е индивидуалният уникален характер. Той е създаден от въпроса дали т.н. информиран потребител може да направи разлика между новия модел и подобен такъв. С други думи т.н. информиран потребител да не сбърка дизайна на новия продукт с този, който вече е на разположение на обществеността. При оценяването на индивдуалния характер, от правна гледна точка трябва да се разгледа степента на свобода, която има дизайнерът при разработването на чертеж или модел. Колкото по-малко свобода има дизайнера, толкова по-скоро може да им нов модел с индивидуален характер.

Функционалността на едни панталони или на един стол например е една и съща за всички; контекста е еднакъв за всички, така че отличителния характер трябва да се търси в други специфични елементи, като се провеждат научни изследвания за осъществяването на напредничав дизайн.

Двата критерия “нов” и “индивидуален характер” правят защитата на дизайна доста трудно. От къде може да се разбере, че дизайнът е уникален? Важно е да се търси отговор на този въпрос. Търсенето в Интернет дава информация, но не достатъчно. За това е необходима компетентната намеса на правни специалисти, по интелектуална собственост, които провеждат търсене в съответните регистри по дизайн и осигуряват необходимите допълнителни важни отговори.

За да се осигури защита на дизайна на продукта е препоръчително той да се регистрира. Регистрацията е възможна за страната или страните, където продукта се предлага на пазара. Законът за правото на дизайни и модели е важен механизъм за целта, като защитава външния вид на продукта или на част от него. Поставят се важни условия преди класирането за защита, включително необходимостта за нововъведение и индивидуален характер.

Когато бъде направена регистрация на спецификация на даден продукт като дизайн, може да се попречи на други в производството, предлагането или продажбата на идентичен или подобен на вече регистрирания дизайн.

Законът за правото на промишлени дизайни и модели на ЕС включва също така защита на нерегистрирани дизайни, като това се отнася само за правото да се предотвратят умишлени имитации. На практика намерението (деривация) често е трудно да се докаже, за това защитата на нерегистриран промишлен дизайн е по-трудно от защитата на регистриран такъв.

Регистрираният дизайн в ЕС е защитен в продължение на 25 години, а нерегистрираният – 3 години.

Препоръчително е да се продължи регистрацията на даден дизайн или модел за да не започнат да се възползват от продукта или стартират на пазара други лица, които не сабственици на регистриният вече промишлен дизайн.

В много страни дизайн може да бъде регистриран само ако никога не е бил на разположение на обществеността. За това при регистрацията на един проект, той трябва да бъде правилно координиран с правните стъпки необходими да го защитят от нерегламентирана употреба от трети лица, желаещи да получат икономическа изгода от труда на създателя на промишления дизайн.

Заявката за регистрация на промишлен дизайн трябва да бъде представена в страната или в страните, където се търси закрила. На практика има няколко възможности:

  1. Национална регистрация – всяка страна има свои собствени проекти и модели и приложенията трябва да се представят на страната в съответствие с националните разпоредби, а това означава, че периодът на защита може да варира от държава до държава. След регистрацията се получава изключителното право за тази конкретна страна.
  2. Европейска регистрация – С помощта на една заявка до Представителството за европейски марки и дизайни в Испания могат да се получат права за всичките 28 страни-членки на ЕС. Така нареченият “Промишлен дизайн на Общността” е обект на отделен закон, който е един и същ за всички държави-членки на ЕС. Регистриран дизайн в Общността осигурява защита за максимален срок от 25 години.
  3. Международна регистрация – С помощтта на едно заявление до Световната организация за интелектуална собственост (СОИС) в Швейцария, може да се получи защита в повече от 50 страни, подписали Хагската Конвенция. Тъй като се получава пакет от национални права се прилага и националното законодателство на определената страна, срокът за което може да бъде различен.

За да заявите консултация, преди да пристъпите към регистрирация на търговска марка, можете да направите запитване онлайн ТУК, без да е необходимо физически да се осъществява работна среща с представител по индустриална собственост.