Марката на общността в практиката


МАРКАТА И ИНТЕРНАЦИОНАЛИЗИРАНЕТО НА ПАЗАРИТЕ

Повишаване стойността на собствената марка – стратегия за успешен бизнес

Марката е ключов елемент в политиката на една компания: повишаването на нейната стойност означава запазване на пазарните дялове и придобиване на нови.

Задачите, които стоят пред един предприемач, не се ограничават само до организиране и производство. Имиджът на фирмата, както и предлаганите от нея стоки и услуги трябва да бъдат видими на пазара. Марката не само свидетелства за произхода на стоките и услугите, тя е незаменимо средство за връзка с потребителя, като създава доверие към доброто име на фирмата и предлага гаранция за трайно качество.

Марката е основен капитал. Тя може да се реализира търговски чрез лицензиране, франчайзинг, продаване и дарение. Като пазарен инструмент тя може да представлява най-важния актив на фирмата.

Марката и вътрешният европейски пазар

Формирането на пазар на Европейската общност, наричан вътрешен пазар, принуждава компаниите да променят своята политика по отношение на марките.

От 1 януари 1993 г. насам свободното движение на стоки, хора, услуги и капитали в рамките на Общността придава европейски измерения на политиката за марките, водена от нарастващ брой компании. Онези, които все още градят тази политика на своя основен пазар – националния си пазар – няма да бъдат в състояние да отговорят на изискванията на европейския пазар.

Възможности преди създаването на марката на Общността

Преди въвеждането на марката на Общността компаниите можеха да осигурят закрила на своите марки на територията на Европейския съюз по два начина – национален и международен.

Регистрацията на национално ниво включва придобиване на идентични марки във всяка страна – членка на Европейския съюз.

Регистрацията на международно ниво

Регистрацията на международно ниво създава възможност да се придобият марки, чието действие във всяка от посочените от заявителя страни – членки на Мадридската спогодба или на Протокола към нея, е същото като на национална регистрация в тази страна. Това включва подаване на заявка до Световната организация за индустриална собственост в Женева въз основа на заявка или регистрация в страна – членка на Спогодбата или на Протокола. Възможността се предоставя само на компаниите, които имат седалище или реално и ефективно предприятие в тези държави.

Правна регламентация на марката на Общността

Марката на Общността е знак за идентифициране и отличаване на стоки и услуги, който е валиден в цялата Европейска общност и е регистриран във Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар по реда, посочен в Регламент 40/94 на Съвета.

Ролята на марката на Общността

Марката на Общността предлага еднаква закрила във всички страни от Европейския съюз по силата на една-единствена регистрационна процедура пред Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар.

Тя е едновременно и алтернатива, и допълнение към двете гореописани процедури: всяка от трите вида марки предлага ниво на закрила, подходящо за специфични бизнес нужди.

Националната марка предлага закрила, която е ограничена на пазара само на една държава. Марката на Общността предлага закрила на целия пазар на територията на Европейския съюз. Международната марка, регистрирана по реда на Мадридската спогодба и Протокола към нея, посреща специфичните нужди на онези, които търсят закрила в държави извън Европейската общност.
Тези три вида марки не са взаимно изключващи се: различните връзки между тях позволяват на фирмите да си изработят система за закрила, която отговаря на нуждите им.

Търговска марка на Европейския съюз

Марката на Общността може да се използва като марка на производител, марка за стоки на търговска компания или като марка за услуги. Тя може да взема формата на колективна марка: прилагани правомерно, правилата за използване на колективната марка, гарантират произхода, същността и качеството на стоките и услугите на членовете на сдружението и ги отличава от тези на други лица.

Тя изпълнява трите основни функции на марката на европейско ниво: свидетелства за произхода на стоките и услугите, гарантира трайно качество като дава доказателство за отговорностите на компанията към потребителите и е форма на общуване с тях – основа за популярност и реклама.
Марката на Общността покрива пазар с над 350 милиона потребители с един от най-високите жизнени стандарти в света. Тя е идеалното средство за успешно справяне с предизвикателствата на този пазар.

Приложимите за нея законови разпоредби са подобни на тези, които страните – членки прилагат за националните марки. Следователно при използването на марка на Общността компаниите се озовават в една позната правна среда, но с по-широк териториален обхват.

Срок на действие на марката на Общността

Подновяването на регистрацията удължава неограничено срока на закрила на марката на Общността.

Марката на Общността е валидна за срок от 10 години, считано от датата на подаване на заявката, и може да бъде подновявана неограничен брой пъти по искане на притежателя. Заплащат се основна такса за подновяване и такса за всеки клас стоки и услуги след третия, като за колективни марки те са в двоен размер.

МАРКАТА НА ОБЩНОСТТА И НАЦИОНАЛНИТЕ МАРКИ

Марка на Общността може да се придобие за знак, за който е подадена заявка директно във Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар, или за който предварително е подадена заявка в национално ведомство. Не е необходимо предишната национална или международна закрила да бъде прекратена, тя просто става по-ефективна и по-лесна за поддържане.

Един новосъздаден знак, съобразен с различните езици, култури и обичаи в рамките на европейския пазар, може да се защити директно чрез заявка за първа регистрация на марка на Общността пред Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар.

Чрез марка на Общността може да се защити и знак, за който вече е подадена заявка пред националното ведомство на държава, която е страна по Парижката конвенция или по Договора за свързаните с търговията аспекти на правата върху интелектуална собственост (договора TRIPs). В този случай право на приоритет може да се претендира в рамките на период от шест месеца.

Национална марка

Национална марка или серия от национални марки може да бъде регистрирана като марка на Общността независимо от нейната „възраст“. Така предприятието или фирмата ще има на разположение идеалното средство, за да се справи с предизвикателствата на вътрешния пазар.

Да се избере като форма на закрила марката на Общността не предполага необходимост националните марки да бъдат изоставени. Притежателите им могат да продължат да ги поддържат толкова дълго, колкото желаят.

Старшинство от национална марка може да се претендира пред Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар, дори ако националната марка впоследствие е прекратена или изоставена в полза на марка на Общността. Компанията се ползва от същите права, все едно че националната марка е все още регистрирана.

В случаите на отказ за регистрация, отмяна или заличаване на марка на Общността, могат да се подадат заявки за национални марки поотделно във всички страни в Европейския съюз, в които няма основания за отказ, отмяна или заличаване.

Следователно предимството на приоритет или старшинство се запазва, както и всички инвестиции и рекламни кампании, които компанията е направила вече в тези държави.

ИЗИСКВАНИЯ КЪМ МАРКАТА НА ОБЩНОСТТА

Коя марка може да бъде регистрирана

Търговската марка трябва да отговаря на две условия: да бъде знак, който може да се представи в графична форма и да отличава стоките и услугите на един производител от тези на други производители.

Следователно като марка на Общността могат да бъдат регистрирани знаци, които включват:
• думи, измислени или на познат език (в последния случай те не трябва да се използват в този език като родови понятия за стоките и услугите, които ще се означават с марката);
• имена, включително имена на хора;
• подписи;
• букви, цифри;
• акроними, комбинации от букви, цифри, знаци, лога;
• лозунги;
• рисунки, фигури и пиктограми;
• портрети на хора;
• сбор от думи или графични елементи и сложни знаци, включващи словни и графични знаци, т.е. етикети;
• триизмерни марки, например формата на стоките или тяхната опаковка;
• цветове и комбинации от цветове;
• звукови марки и по-специално музикални фрази.

Кой може да придобие марка на Общността

Достъп до марки на Общността като правило имат всички видове заявители. Всяко физическо или юридическо лице, включително органите, основани съгласно общественото законодателство, може да бъде притежател на марка на Общността.

Всяко физическо лице може да придобие марка на Общността. Не е необходимо лицето да е бизнесмен или предприемач, за да използва собствена марка на пазара. Графичен знак може да бъде регистриран от неговия дизайнер с единствената цел да го прехвърли на определена компания. Ако обаче заявителят е действал недобросъвестно при подаване на заявката, това може впоследствие да доведе до нейното заличаване.

Всяко юридическо лице може да регистрира марка на Общността. Достъпът е открит за:
• частни компании или сдружения – за директно използване на придобитата марка от тях самите;
• холдинги – за използване на марката от контролираните от тях компании;
• сдружения и други обществени организации, които желаят да отличат стоките или услугите на своите членове чрез колективна марка.

Кой може да подаде заявка за регистрация на марка на Общността

Всички физически и юридически лица от страни – членки на Европейския съюз могат да се обръщат директно към Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар.

Заявители от страни, които не членуват в Европейския съюз, трябва да бъдат представлявани пред Ведомството от професионален представител или практикуващ адвокат.

Представителство пред Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар

Често пъти е препоръчително за извършване на действия пред Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар да се ползват услугите на оторизиран представител.

Опитът и съветите на специален професионален представител помагат на предприятия, които нямат служители с опит в областта на закрилата на марки, да избегнат трудностите, породени от недостатъчно познаване на закона, процедурите и сроковете за регистрация на марки.

Действия като представители пред Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар могат да изпълняват само практикуващи адвокати и професионални представители, вписани в поддържания за целта списък на Ведомството.

На какъв език трябва да се подаде заявката

Заявка за марка на Общността може да се подаде на всеки от официалните езици на Европейската общност и той се приема за първи език. Допълнително може да се посочи и втори език, избран измежду петте работни езика на Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар, които са: испански, немски, английски, френски и италиански. Всички действия пред Ведомството след приключване на регистрацията се извършват на втория език. Освен това заявителят приема, че вторият език ще може да се използва от трети лица за подаване на възражения срещу регистрацията, искания за отмяна или заличаване на регистрацията.

Ако заявката е подадена на един от петте работни езика на Ведомството, тогава езикът, който ще може да се използва за възражения срещу регистрацията и за процедури за отмяна или заличаване на регистрацията, може да бъде както първият език, така и посоченият от заявителя втори език, в зависимост от избора на възразяващата страна или молителя.

Когато първият език не е един от петте работни езика на Ведомството, езикът, използван за тези процедури, ще бъде вторият език, посочен още при подаването на заявката.

Страните запазват правото по взаимно споразумение да изберат за водене на процедурите друг от официалните езици на Европейския съюз.

Регистърът и Бюлетинът на марките на Общността съдържат пълна информация за заявки и марки на Общността на всички официални езици на Европейския съюз с оглед да бъдат защитени правата на обществото – така марките на Общността и другите вписвания в регистъра са достъпни на официалните езици на всички страни – членки на ЕС. Отговорност за всички необходими за целта преводи носи Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар и те се правят в Центъра за преводи в Люксембург.

Как се подготвя заявка за марка на Общността: избор на знак

Изборът на единствена марка, която да се използва в редица страни с различни езици, култура, традиции и обичаи, изисква много по-внимателно обмисляне в сравнение с този на национална марка.

Очевидно е предимството с избора на нов знак да бъде натоварена група от специалисти в различни области. Експертът по рекламата и графичният дизайнер ще помогнат да се избере знак, който едновременно оказва въздействие и е разпознаваем. Специалистът по маркетинг ще прецени дали знакът ще бъде ефективен като средство за комуникация и промоции в средствата за масово осведомяване и дали чрез него ще може да се постигне индивидуализиране на стоките и услугите на фирмата, включително и на бъдещите разработки. Консултантът в областта на индустриалната собственост ще прецени дали е налице вероятност да бъде отказана регистрация на заявения знак.

Във всички случаи на създаване на нова или преобразуване на съществуваща марка, трябва да се провери дали знакът не е вече „зает“ по силата на по-ранни права в някоя от страните – членки на ЕС. Това е важна предпоставка за регистрирането и използването на марка на Общността. Съществени елементи на този етап са проучвателен доклад, изготвен от специализиран частен изпълнител, и консултация със специалист по индустриална собственост.

Подаване на заявка за регистрация на марка на Общността

Марка на Общността се заявява директно пред Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар или в националното ведомство по индустриална собственост на страна – членка на ЕС.

В случай на директно подаване на заявката във Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар, досието може да бъде предадено лично в приемната на Ведомството в Аликанте, да бъде изпратено по пощата, по куриер или по факс. Когато заявката е подадена по факс, не е необходимо допълнително да се изпраща оригиналният екземпляр.

Възможно е и така нареченото е-заявяване (онлайн заявяване) – заявката се изпраща чрез електронен формуляр по Интернет. Тъй като разходите за обработване на електронните заявки са по-малки, използването на този вид заявяване се поощрява, като основната заявителска такса е по-ниска.

От датата на присъединяване на Република България към Европейския съюз заявка може да се подава чрез Патентното ведомство на Р България, като тя трябва да е придружена с документ за платена такса за препращането й. Патентното ведомство поставя дата на получаване и изпраща заявката на Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар в двуседмичен срок от получаването й.

Заявката за марка на Общността трябва да отговаря на изискванията на чл. 26 от Регламент 40/94. Тя трябва да съдържа:
• искане за регистрация на марка на Общността;
• информация, която позволява да се идентифицира заявителят;
• списък на стоките и на услугите, за които се иска регистрацията;
• изображението на марката.

За всяка заявка се заплаща основна такса и в случаите, когато са заявени повече от три класа, за всеки следващ клас се заплаща допълнителна такса.

Попълване на формуляр

Използването на официалния регистрационен формуляр на Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар е силно препоръчително, без да е задължително. Заявителите могат да използват отпечатан на компютър формуляр с подобна структура и формат, който обаче трябва да съдържа цялата информация, посочена в официалния формуляр.

ПРОЦЕДУРА ЗА РЕГИСТРАЦИЯ

Дата на заявяване

При получаване на заявката експерт на Ведомството проверява дали тя съдържа всичко необходимо и дали са платени таксите. Ако е нужно, от заявителя се иска да отстрани съществуващи нередности. Този етап завършва, като на заявката се дава дата на заявяване.

Заявка, подадена в национално ведомство или в регионалното ведомство на Бенелюкс и препратена във Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар в срок от 1 месец, получава дата на заявяване, все едно че е била подадена директно в Аликанте.

Проучвателни доклади

Проучвателни доклади за съществуващи по-ранни марки се изготвят във Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар и във ведомствата на някои страни – членки на Европейския съюз, след като на заявката бъде поставена дата на заявяване.

Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар прави проучване за по-ранни права само по отношение на марките на Общността. Ведомствата за индустриална собственост на онези страни – членки, които са изразили желание за това, правят проучвания в своите регистри. Техните проучвателни доклади трябва да бъдат изготвени в предвидения задължителен срок, след което Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар ги изпраща на заявителя за сведение.

Абсолютни основания за отказ

Заявката може да бъде отказана от регистровото ведомство по абсолютни основания, свързани с характеристиките на заявената марка сама за себе си.

Абсолютни основания за отказ са налице, ако знакът, за който е поискана регистрация:
• е лишен от отличителни белези;
• на някой от езиците на Европейския съюз служи изключително за означаване вида, качеството, количеството, предназначението, стойността, географския произход или времето на производство на стока или на предоставяне на услуга, или друга характерна особеност на стоките или услугите;
• в някоя от страните – членки на Европейския съюз е станал обичаен във всекидневния език или в почтените и трайни търговски практики;
• противоречи на обществения ред и на приетите принципи на морала;
• е от такова естество, че може да заблуди обществеността, например по отношение на естеството, качеството или географския произход на стоките или на услугите.

Проверката се извършва за всички официални езици на Европейския съюз. Отказ се постановява, дори ако абсолютни основания за това са налице само за една-единствена страна – членка на съюза.

Възможно е пречките, свързани с липса на отличителност, да бъдат преодолени, ако в резултат на употреба знакът е придобил отличителен характер или „вторично значение“.

Абсолютни основания за отказ могат да възникнат и във връзка с формата на стоките, както и с използването на някои официални емблеми.

В случай, че независимо от извършената експертиза марка бъде регистрирана в противоречие с тези изисквания, всяко трето лице може впоследствие да се обърне към Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар с искане марката да бъде заличена.

Публикуване на заявката

Ако няма абсолютни основания за отказ и ако заявителят не оттегли своята заявка, след като получи проучвателните доклади за наличие на по-ранни права, заявката се публикува в Бюлетина на марките на Общността, издаван от Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар на всички официални езици на Европейския съюз.

Срок за подаване на възражение срещу регистрация

В срок от 3 месеца след публикуването на заявка за марка на Общността, трети лица могат да подават възражения срещу регистрирането й.

За да бъде регистриран като европейска марка, един знак не трябва да допуска никакво възможно объркване на потребителите, като така предотвратява опасността да бъдат засегнати по-ранни права на други притежатели на марки.

Притежателите на по-ранни марки могат да подават възражение срещу регистрация в срок от 3 месеца след публикацията, като посочат основанията и мотивите за него. Процедурата между заявителя и молителя протича пред Отдела за разглеждане на възражения на Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар, който обаче не може да посочва служебно относителни мотиви за отказ на регистрация.

По-ранни права, които се вземат предвид при процедура на възражение срещу регистрация, съставляват:• по-ранни марки на Общността;
• регистрирани национални или международни марки, които имат действие в страна – членка на Европейския съюз;
• общоизвестни марки по смисъла на чл. 6а на Парижката конвенция;
• фактически по-ранна марка или наложила се чрез използване марка или някакъв друг нерегистриран знак, използван в търговията, който по силата на закона в съответната държава дава на собственика право да забранява използване на по-нова марка (например фирмени наименования и знаци).

Не се допуска позоваване на по-ранни права, ако притежателите на по-ранните марки не могат, при поискване от страна на заявителя, да докажат, че те са били използвани през последните пет години.

Съществуването на по-ранни права върху марка увеличава значително риска за неблагоприятен изход на всяка процедура за регистриране на марка на Общността. В страните – членки на Европейския съюз са регистрирани над 4 милиона марки (включително международните марки в тези държави, които са страни по Мадридската спогодба). Освен това има нерегистрирани марки и други нерегистрирани знаци, чието предварително установяване е трудно.

Възражение

Процедурата по възражението позволява използването на всички средства за комуникация и изисква физическото присъствие на страните на място, в седалището на Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар само в случаите на процедура по изслушване. Отделът за възражения на Ведомството приключва процедурата, като откаже напълно или частично заявката или като отхвърли възражението срещу регистрацията и регистрира марката. Ако в предвидения 3-месечен срок след публикацията не постъпи възражение, заявената марка на Общността се регистрира.

Това означава, че дори и при наличието на идентична по-ранна марка, регистрирана или заявена за идентични стоки или услуги, Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар не може да постанови отказ на заявената марка, ако заинтересованото лице, т.е. собственикът на по-ранната марка не е предприел действия да се противопостави на регистрацията.

Каква е ролята на Регистъра на марките на Общността

Регистърът на марките на Общността осигурява достъп до пълната информация за марките на Общността и техните притежатели. Вписването в Регистъра има ефект по отношение на трети лица относно правата върху марка на Общността.

След приключване на регистрационната процедура марката на Общността се вписва в Регистъра. Всяко прехвърляне, лицензиране или други свързани с марката права трябва да бъдат вписани в Регистъра, за да имат ефект по отношение на трети лица. Списъкът на стоките и услугите, за които е регистрирана всяка една марка, се вписват в Регистъра на всички езици на Европейския съюз, както и всяка друга информация, която трябва да бъде преведена, за да стане достъпна за гражданите на страните – членки на Европейския съюз. Регистърът е и база данни, която е достъпна чрез Интернет и в която могат да се правят справки в реално време от националните ведомства по индустриална собственост в цял свят или чрез услугите на фирми и консултанти по индустриална собственост.

В Бюлетина на Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар се публикува информацията, която се съдържа в Регистъра. Когато има претенция за цвят, марките се отпечатват цветни.

Какви права осигурява регистрацията на марка на Общността

Регистрираната марка на Общността дава на притежателя й право на закрила срещу възпроизвеждане или имитиране на неговата марка на територията на Европейския съюз. Тя може да се прехвърля и лицензира.

Марката на ЕС дава на своя собственик правото да забрани на трети лица да използват в целия Европейски съюз без негово съгласие знаци, които са идентични или сходни със знаците, които съставляват марката. Сходството се преценява във връзка с вероятността за объркване на потребителите, която включва възможност за свързване на заявения знак с по-ранната марка. Ако марката на Общността се ползва с репутация в Европейския съюз, забраната за използване на идентични и сходни знаци се разпростира и върху стоки и услуги, които не са сходни на тези, за които е регистрирана марката, ако тази употреба би довела до извличане на незаслужени облаги или би навредила на отличителния характер или на доброто име на марката.

Когато собственикът на марка се е съгласил на пазара да се предлагат стоки с тази марка в една страна – членка на Европейския съюз, той не може да забрани тяхното свободно придвижване в Европейския съюз.

Паралелният внос на продукти, за които марката на Общността е регистрирана, от страни, които не са членки на Европейския съюз, не се подчинява на това правило, с изключение на държавите, които са страни по споразумението за Европейското икономическо пространство.

Притежателят на марка на бщността може да я прехвърля за всички или за част от стоките или услугите, за които е регистрирана. Прехвърлянето не включва непременно прехвърляне на компанията. Прехвърлянето обаче не бива да води до въвеждане на потребителите в заблуждение относно естеството, качеството и географския произход на стоките и услугите.

Упражняване на правата, произтичащи от марката на Общността

Нарушенията на права върху марка на Общността се санкционират от съдилищата за марки на Общността, определени във всяка страна – членка на Европейския съюз след процедура за установяване на нарушението.

Тези съдилища за Република България са определени в чл. 72 г от Закона за марките и географските означения и са Софийският градски съд като първа инстанция и Софийският апелативен съд като втора инстанция.

Процедури за установяване на нарушения върху права на марки на Общността

Отговорността за тях лежи върху съдилищата за марки на Общността в Европейския съюз, а не върху Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар. Ищецът може да избира между две съдилища: съда в страната – членка, където е извършено нарушението, или съда в страната – членка, в която ответникът има постоянен адрес.

Обжалване на решения на Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар

Всяко окончателно решение на орган на Ведомството по хармонизация, което е неблагоприятно за дадена страна, може да бъде обжалвано от засегнатата страна.

Жалби се подават пред Апелативните комисии на Ведомството, чиито членове се назначават от Съвета на Европейския съюз. За разглеждане на жалбата се внася такса. От своя страна решенията на Апелативните комисии могат да се обжалват пред съдилищата на Общността (първоинстанционен съд и съд на Европейската общност).

За да заявите консултация, преди да пристъпите към регистрирация на търговска марка, можете да направите запитване онлайн ТУК, без да е необходимо физически да се осъществява работна среща с представител по индустриална собственост.

Източник: Патентно ведомство на Р. България