Преди да пристъпите към регистрация на марка


„Търговските марки се регистрират за срок от десет години. Веднъж регистрирана, промени по нея (текст, лого, изображение и класове) не могат да бъдат правени.“

Срок на действие

Търговските марки се регистрират за срок от десет години, като след изтичането на този срок регистрацията може да бъде подновена за нов десет годишен срок. Ето защо е препоръчително да погледнете в близкото бъдеще преди да пристъпите към регистрация за да имате ясна представа за вашата марка, как през тези десет и повече години ще бъде използвана адекватно. Това е важно, защото веднъж регистрирана марката, последващи промени по нея (текст, лого, изображение, послание и класове) не могат да бъдат правени.

Регистрацията на търговска марка Ви дава голям потенциал с цел изграждане и защита на средствата инвестирани в развитието вашия бранд. Стратегиите, които ще внедрите за индивидуализиране и създаване на уникалност на Вашата марка следва да бъдат внимателно обмислени съобразно целите, които си поставяте предвид на срока на нейното съществуване и резултатите, които искате да имате, било те имиджови и/или финансови.

С регистрацията на търговска марка, както и при извършването на всяка една стопанска дейност, възникват права и задължения. Правата, които Ви се предоставят с регистрацията на търговската марка представляват мощен инструмент, който се използва с цел изграждане на отличително разпознаваем бранд да стоките и/или услугите, които предлагате на клиентите си. Редно е да знаете, че монопола над марката, който държите поради извършената регистрация, задължително трябва да обслужва своите цели в противен случай, съществува реална взможност този монопол да бъде прекратен.

Цели

Целта на регистрираната търговска марка е да разграничава стоките и/или услугите от тези на конкуренцията, които са на пазара, поради което регистрираната търговска марка задължително трябва да влезне в употреба. В случай, че марката не влезе в употреба, всяка трета страна, имаща интерес от притежаването ú, има възможност да поиска нейното заличаване поради липса на употреба. Законодателството позволява на всяко трето лице да поиска заличаването на марката, в случай, че за същата няма данни за непрекъснато ползване за повече от пет години.

Фактът, че сте притежател на регистрирана търговска марка не означава, че трети страни вече не могат да я оспорват. Напротив, всяка трета страна, която е пропуснала да извърши оспорване или опозиция по време на регистрацията на своята марка в сроковете предвидени за това, има втора възмоност съобразно която да поиска и да и бъде допунато прекратяване на правата на вашата отдавна регистрирана марка.

Да, вярно, че това може да Ви се струва твърде нечестно спрямо Вас, предвид на вече направените инвестиции по отношение на марката, но ако се окажете в обратната ситуция и си представите, че не сте извършвали наблюдение на вашата марка и сте пропуснали срока за оспорване на новоподадена заявка за регистрация на марка (идентична, сходна или объркваща на вече регистрираната) от Ваш конкурент, то тогава имате възможност да се защитите.

Оспорвания

При започване на процедура по оспорване или опозиция на вече регистрирана или в процес на регистрация марка се разменят аргументи и доказателства между страните, като в случаите, когато не се постигне разбирателство между тях съответното регистрово ведомство ще се произнесе с решение.

С развитието на бранда Ви, стратегиите Ви по отношение на интелектуалната собственост ще се развиват и усъвършенстват с годините, а вашите нужди от защита ще се увеличават съобразно пазарите, на които ще искате бранда Ви да бъде разпознаваем.

Ето защо е възможно да пристъпите към регистрация на национално ниво (на територията, на която ще започнете да предлагате стоките и/или услугите под търговската марка), на общностно ниво (на територията на Европейската общост) и на международно ниво (на територията на държави конкретно избрани съобразно целите, които искате да преследвате с марката). Макар вече да е налице регистрация на марката, винаги имате възможност да поискате и последваща регистрация и да защитите марката си, в други различни от първоначалната Ви регистрация територии.

Основни белези на търговската марка

Преди да се спрете на марка, която искате да регистрирате, следва да знаете, че марката трябва да е графически изобразяема, отличителна и да не е описателна за стоките и/или услугите, които ще индивидуализира.

Към момента има регистрирани милиони търговски марки, а всяка година се подават приблизително над стотици хиляди нови заявления за регистрация (например в EUIPO средно годишно се заявяват около 120 000 марки и има около 7 милиона регистрирани марки). Съобразявайки се с този факт, всеки, който би искал да си регистрира търговска марка трябва да знае, че е твърде вероятно неговият избор вече да е зает и някой някъде да е регистрирал марката.

Проучване на търговска марка

За да се спестят време, усилия и финансови средства преди подаване на заявлението за регистрация на марка, е препоръчително да се извърши проучване на търговската марка. За проучването е необходимо да се проверят не само регистрираните марки но и вече подадените заявления за регистрация. Проучването трябва да бъде не само по идентичност но и по сходство, а така също и по защитени класове и аналогии, както и в бази данни на регистри, в които марката няма да се регистрира.

След анализ на извършеното проучване на марката, може да се пристъпи към нейната регистрация. Когато обаче, анализът покаже наличието на предходно регистрирана марка, чийто собственик би оспорил новозаявената то тогава имате следните възможности:

  1. Преговаряте със собственика на по-рано регистрираната марка и да постигнете съгласие (съществуват множество идентични и сходни марки, които съществуват на пзара);
  2. Поемете риск и да подадете заявление за регистрация и да разчитате на съществуващите множество обстоятелства, които биха отказали собственика на по-рано регистрираната марка да оспорва вашата регистрация (факторите и причините могат да бъдат много и това би могло да се установи при извършване на предварителното проучването на марка);
  3. Предприемете действия по оспорване на ползваемостта на вече регистрираната марка;
  4. Да се откажете, тъй като рисковете от опозиция или от ответните действия са в полза на собственика на по-рано регистрираната марка.