Процедура по обжалване
Заявител на промишлен дизайн, който е получил:
• решение за отказ на регистрацията или
• решение за прекратяване на производството по формална експертиза
може да подаде жалба срещу решението пред отдел “Спорове” на Патентно ведомство.
За да отговаря на законовите изисквания за допустимост, жалбата трябва:
• да е подадена не по-късно от три месеца, считано от датата, на която жалбоподателят е получил решението за отказ, респ. за прекратяване на производството;
• да е придружена от квитанция за заплатена изискваната държавната такса в размер:
• 100 лв., когато се обжалва решение за отказ на регистрация на едни дизайн, 50 лв. за всеки следващ дизайн, 150 лв. за комплект или композиция и 50 лв. за всяко отделно изделие от комплект или композиция, или
• 100 лв, когато се обжалва решение за прекратяване на производството.
Когато се установи, че тези условия не са изпълнени, жалбата е недопустима и производство по нея не се образува.
За да отговаря на законовите изисквания за формална редовност, всяка допустима жалба трябва:
• да съдържа данни за заявката на дизайна и за жалбоподателя, както и възраженията срещу обжалваното решение;
• когато жалбата се подава чрез представител по индустриална собственост, към нея трябва да се приложи пълномощно на представителя, ако до този момент то не е представено по преписката.
Когато се установи, че тези две условия не са изпълнени, жалбата е формално нередовна и производството по нея се прекратява с решение на председателя на Патентното ведомство. Производството се прекратява и тогава, когато жалбоподателят сам оттегли жалбата.
Всяка допустима и формално редовна жалба се разглежда от състав на отдел “Спорове”, който се назначава със заповед на председателя на Патентното ведомство и се състои от двама държавни експерти и един юрист. Съставът разглежда мотивите на експертизата за отказ на регистрицията, респ. за прекратяване на производството, както и мотивите на жалбоподателя и изготвя становище по жалбата, въз основа на което председателят на Патентното ведомство взема решение.
Когато жалбата е основателна, председателят на Патентното ведомство отменя решението за отказ, респ. за прекратяване на производството и постановява решение, с което:
• връща заявката за регистрация на дизайна – когато е отменил решение за отказ на регистрация;
• възобновява производството – когато е отменил решение за прекратяването му;
• връща заявката за повторно разглеждане – когато е установил процедурни нарушения в производството по извършване на експертиза.
• Посочените решения не подлежат на обжалване по съдебен ред. Когато жалбата е неоснователна, председателят на Патентното ведомство постановява решение, с което потвърждава решението за отказ на регистрацията, респ. за прекратяване на производството. Тези решения могат да се обжалват по съдебен ред от в 3-месечен срок от получаване на решението. Компетентен да разглежда жалбите срещу решенията на председателя на Патентно ведомство е Административен съд – гр. София. Решенията на Административен съд – гр. София могат да се обжалват пред Върховния административен съд, чието решение е окончателно.
Искания за заличаване на регистрация
Всяко лице, което счита, че един промишлен дизайн е регистриран:
• в нарушение на изискванията на Закона за промишления дизайн (ЗПрД), дефиниращи понятието „промишлен дизайн“ или
• въпреки че противоречи на обществения ред или на добрите нрави, или
• въпреки че особеностите му са обусловени единствено от техническата функция на продукта, или
• е идентичен (или различаващ се само в несъществените си елементи) на заявен за територията на Република България промишлен дизайн с по-ранен приоритет при условие, че по заявката се извърши регистрация, или
• в нарушение на изискванията за прилагане на ЗПрД по отношение на физическите и юридическите лица
може да подаде искане за заличаване на регистрацията на този промишлен дизайн.
Всяко лице с правен интерес, което счита, че използването на един регистриран промишлен дизайн може да бъде забранено въз основа на:
• по-ранно авторско право на това лице по Закона за авторското право и сродните му права или
• по-ранно право на индустриална собственост на това лице, което право се ползва със закрила по друг закон.
• може да подаде искане за заличаване на регистрацията на този промишлен дизайн.
Подаване на искания
Исканията могат да се подават до отдел „Спорове“ на Патентното ведомство в рамките на целия период на действие на регистрацията, а след това – само от ответника по иск за нарушение.
За да отговаря на законовите изисквания за допустимост, искането трябва:
• да е придружено от квитанция за платена държавна такса в размер на 250 лв. за един дизайн, 50 лв. за всеки следващ дизайн, 300 лв. за комплект или композиция и 50 лв. за всяко отделно изделие от комплект или композиция;
• да съдържа доказателства за правния интерес на молителя, ако такъв се изисква.
• Когато се установи, че тези условия не са изпълнени, искането е недопустимо и производство по него не се образува.
• За да отговаря на законовите изисквания за формална редовност, всяко допустимо искане трябва:
• да съдържа данни за молителя, да е мотивирано и да е придружено от доказателства, когато това е необходимо;
• да е подадено в 2 екземпляра, както и доказателствата към него;
• когато искането се подава чрез представител по индустриална собственост, към него трябва да се приложи пълномощно на представителя.
Когато се установи, че тези условия не са изпълнени, искането е формално нередовно и производството по него се прекратява с решение на председателя на Патентно ведомство. Производството се прекратява и тогава, когато молителят сам оттегли своето искане или срокът на закрила на атакувания дизайн междувременно изтече.
Допустими искания
Всяко допустимо и формално редовно искане се разглежда от състав на отдел „Спорове“, който се назначава със заповед на председателя на Патентно ведомство и се състои от трима държавни експерти и двама юристи. Съставът дава възможност на притежателя на атакувания дизайн да възрази срещу искането; по своя преценка съставът може да даде възможност на молителя да изрази своето становище по възражението. Съставът е оправомощен да иска от страните допълнителни доказателства с цел изясняване на фактите и обстоятелствата по спора.
След като разгледа мотивите и проучи представените доказателства, съставът изготвя становище по искането, въз основа на което председателят на Патентно ведомство взема решение.
Когато искането е основателно, председателят на Патентно ведомство взема решение за пълно или частично отменяне, респ. заличаване на регистрацията.
Когато искането е неоснователно, председателят на Патентно ведомство постановява решение, с което отхвърля искането.
Тези решения могат да се обжалват по съдебен ред от в 3-месечен срок от получаването им от лицето, чиито права и интереси са засегнати. Компетентен да разглежда жалбите срещу решенията на председателя на Патентно ведомство е Административен съд – гр. София. Решенията на Административен съд – гр. София могат да се обжалват пред Върховния административен съд, чието решение е окончателно.
Източник: Патентно ведомство Р. България
За да заявите консултация, преди да пристъпите към регистрирация на дизайн, можете да направите запитване онлайн ТУК, без да е необходимо физически да се осъществява работна среща с представител по индустриална собственост.