Регистрация на търговска марка


Основни въпроси, на които да си отговорите преди да пристъпите към регистрация на търговска марка за да направите вашите стоки и услуги разпознаваеми.

1. Какво е търговска марка?

Търговската марка е знак, отличаващ стоките или услугите, които предлагате на вашите клиенти, с който се отличавате от всички останали и с която целите вашите потребители да ви отличават от всички останали, които предлагат същите стоки или услуги.

В търговския оборот марката е отличителен знак на стоките или услугите, като ги индивидуализира и създава асоциативно възприятие с качеството и. Тя е е основен фактор, който ви стимулира да инвестирате, поддържате и подобрявате стоките или услугите, които предлагате за да изградите положителна репутация в съзнанието на клиентите ви, като ги подтиква да ползват всеки път стоките или услугите, които удовлетворяват техните нужди и потребности.

2. Какво може да се регистрира като търговска марка?

Най-пълен отговор на въпроса се състои в определението направено с член 9 от Закона за марките и географските означения, където тя се индивидуализира като знак, способен да отличава стоките или услугите на едно лице от тези на други лица и може да се представи графично. Такива знаци могат да бъдат думи, включително имена на лица, букви, цифри, рисунки, фигури, формата на стоката или на нейната опаковка, комбинация от цветове, звук или всякакви комбинации от такива знаци. С оглед на това марките се определят като:

– Словна – състояща се основно от словни елементи като използвани думи в разговорния език, словосъчетания, измислени думи, имена на лица, букви, цифри;

– Фигуративна – това са графични елементи създадени създадени с цел да предоставят идентичност на стоките или услугите, които предлагате по начин, по който да бъдат лесно разпознаваеми и лесно запомнящи се, оставащи в съзнанието на потребителя за дълго време;

– Комбинирана – представлява комбинация от словни и фигуративни елементи, като такава може да бъде и само словна, която да се изписва по различен от стандартния начин съдържаща в себе си художествен индивидуализиращ елемент/и, например текст, който наподобява хлебни изделия поръсени със захар;

– Формата на стоката – най-ярък пример е Coca-Cola;

– Звукова марка – трябва да бъде представена графично чрез използване на музикални ноти ♫, например.

3. Необходима ли ми е регистрация на търговска марка?

Отговорът на този въпрос зависи изцяло от намеренията ви къде и за какво възнамерявате да използвате вашата марка. Какви цели сте си поставили и дали под желаната от вас марка ще предлагате стоки и/или услуги.

В някои страни, регистрацията на търговска марка е задължителна, за да получите правата върху марката, а така също и да защитавате правото само вие да я ползвате. Регистрацията на търговската марка ви дава право на екслузивитет по отношение на стоките и/или услугите, които ще предлагате на вашите клиенти и бихте желали те да бъдат отличими в тяхното съзнание, разбира се само след като вече марката ви е регистрирана пред съответното регистрово ведомство.

4. Какви са предимствата при регистрация на търговска марка?

Регистрацията на търговска марка, дава няколко предимства на нейния притежател:

i) Възпиращ способ от неправомерно и непозволено ползване на марката от трети лица;

ii) Защитен способ, да не могат трети лица да регистрират сходна или идентична търговска марка, която би объркала или подвела потребителите на стоки и/или услуги с цел получаване на облаги от вече доказалата се на пазара марка;

iii) Позволява на държателя на търговската марка да я предоставя на трети лиза да я ползват срещу възнаграждение (определена от него цена) при наличието на лицензионен договор.

Всяка една регистрирана търговска марка се обявява пред съответното регистрово ведомство. Регистрите са публични с цел удостоверяване регистрацията на търговската марка. Регистрацията на търговска марка осигурява спазването на правата на собственика срещу нарушители.

С оглед адекватната защита се препоръчва на желаещите да регистрират търговска марка да извърши предварително проучване с цел установяване наличието/липсата на регистрирана марка. Също така се препоръчва на притежателите на регистрирана търговска марка да се ползват от услугите на специалист, който да извършва наблюдение на търговска марка с цел предотвратяване от регистрацията на сходна или идентична на вече регистрираната търговска марка.

5. Кой може да регистрира търговска марка?

Като цяло, всяко едно физическо лице, организация или държавно или частно търговско дружество – фирма, може да регистрира търговска марка, за да идентифицира с нея стоките или услугите, които предлага на пазара.

6. Възможно ли е да си регистрирам сам търговска марка без помощта на адвокат – специалист?

Повечето регистри не изискват заявителите на търговски марки да бъдат представлявани от специалист по индустриална собственост. Но следва да се има предвид, че всяка година се регистрират стотици хиляди търговски марки и вероятността, точно вашият избор да не е регистриран вече като търговска марка или сходна на вашата, която би могла да бъде противопоставена на вашата не е вече регистрирана.

Налице са множество случаи, в които след като лице, което не е специалист само е подало заявление за регистрация на търговска марка в последствие да е потърсило съдействие от специалист, което да е много по-скъпо в сравнение с това, което би му струвало, ако заявлението за регистрация е било направено от такова лице.

Макар ведомствата да позволяват всеки сам да заяви за регистрация своята марка е препоръчително да се ползват услугите на специалист, тъй като доста често се стига до непоправими грешки, марката да не може да се ползва за предназначението и. Има и случаи, в които когато заявлението за марка не е подадено от специалист да се стигне до процедура по опозиция, която да бъде свързана с много финансови загуби и допълнителни усложнения.

7. Необходимо ли е да се регистрира търговска марка за всяка една от стоките и/или услугите, която ще се предлага на пазара?

Отговорът на този въпроси зависи от това как ще се използва търговската марка и в коя страна желаете марката да бъде регистрирана и за какви стоки или услуги, както и дали тя за вас и вашите потребители е от съществено значение. В някои страни, е възможно да се получи една регистрация на марка, обхващаща всички стоки или услуги от или във връзка, с които да бъде ползвана. В други страни, се изисква отделна регистрация за всеки един клас стоки или услуги, за които марката ще бъде ползвана.

Пример как една общоизвестна компания като Google Inc. има множество регистрирани търговски марки с цел индивидуализиране на всяка една отделна онлайн услуга, която предлагат на своите потребители, с цел индивидуализирането им можете да видите тук, което да ви послужи за пример преди да вземете решение.

8. Какви са таксите за подаването на заявка за регистрация на търговска марка?

Цената за заявяване на регистрация на търговска марка са различни в зависимост от това, в коя страна тя ще бъде регистрирана. Сумата обикновено зависи от броя на класовете стоки и/или услуги и каква ще бъде марката – колективна, сертификатна или само марка. Освен първоначалните такси за подаване на заявлението, на заявителят може да му се наложи да плати и допълнителни такси, преди да се издаде удостоверението за регистрация на търговска марка. В случай, че се ползват услугите на специалист то следва да се има предвид, и неговия хонорар. В някои страни се дължат такси за публикация, а така също и регистрационни такси.

За да се ориентирате по-лесно какъв е размера на дължимите такси за регистрация на търговска марка (без да включват разходите на представителя по индустриална собственост) можете да видите като изберете съответното регистрово ведомство, а именно:

Патентно ведомство на Р. България – таксите са обявени в текстови формат;

Служба на Европейския Съюз за Интелектуална Собственост – за да изчислите размера на таксата можете да ползвате “Калкулатор на такса” бутона;

Световна организация за интелектуална собственост – за да изчислите размера на таксите е необходимо да попълните полетата и да изберете държавите, в които бихте искали марката ви да бъде регистрирана.

9. Необходимо ли е да бъде извършено предварително проучване, преди подаването на заявлението за регистрация на търговска марка?

В повечето юрисдикции, предварителното проучване на търговска марка не е задължително за да бъде подадено заявление за регистрация на търговска марка. Въпреки това всеки един специалист – представител по индустриална собственост би препоръчал такова да бъде направено, както и би казал какви биха били последиците от подаване на заявление за регистрация на търговска марка без да е било извършено предварително проучване.

Проучването гарантира до голяма степен, марката или подобна на нея, не е регистрирана или че не се ползва от трето лице за същите стоки и/или услуги, като по този начин се избегне загубата от инвестиране на време, средства и усилия по налагането на една марка, за която може да се наложи в последствие ползването и да бъде забранено.

Първата и най-важна стъпка във всички страни е да се извърши проучване в националните бази данни, за да се определи наличието на предишни заявления и регистрации, които биха могли да възпрепятстват вашата регистрация на търговска марка.

10. Възможно ли е една и съща марка да бъде регистрирана в различни държави?

Да, това е възможно, стига регистрацията да е за същите стоки и/или услуги, с цел запазване на тяхната отличителност от стоките и/или услугите на местно лице.

11. За колко време действа регистрацията на търговска марка?

Регистрацията на търговската марка е валидна за период от десет години, като регистрацията може да се подновява на всеки десет години, докато това се желае от нейният държател. В Канада регистрацията е за период от петнадесет години. В някои страни се предвиждат законови срокове за подновяване, считано от датата на подаване на заявлението, докато в други се счита от датата на регистрацията.

12. Мога ли да защитя марка, която не е регистрирана като търговска марка?

В много страни, включително Съединените щати и Канада, да се позволява първия потребител на марката да претендира права над нея. В случай, че бихте искали да разчитате на този вид закрила, то би било разумно да се свържете със специалист, който да ви посветва за задължителните способи, с които да се съобразите преди да се възползвате от това си право, като получите конкретни съвети и стратегическо планиране.

13. Какво мога да направя ако се съмнявам, че някой нарушава правата ми на собственик на вече регистрирана търговска марка?

Способите за защита на търговска марка са:

i) Административно правни;

ii) Гражданскоправни, и

iii) Наказателно правни.

За да получите адекватна защита над нарушените ви права е препоръчително да се консултирате със специалист, като изтъкнете, как и по какъв начин смятате, че се нарушават правата ви, а така също и представите валидно удостоверение за регистрация на търговска марка.

14. Каква стратегия да предприемете преди да пристъпите към регистрация на търговска марка?

Преди да вземете своето окончателно решение по отношение регистрацията на марка е препоръчително да си отговорите на гореизброените въпроси, както и да се консултирате със сътветния специалист, който да ви даде насоки за действие.

Регистрацията в повечето случаи е един дълъг процес, тъй като се засягат множество въпроси, от съществено значение за ползвателя на марката респективно предлагането на стоки или услуги под нейното име за срок от 10 години, без да имате възможност за промени по отношение на наименованието и, класовете и, цветове и други индивидуализиращи я показатели, съвета ми е ако не сте си отговорили на въпросите по-горе, то не прибързвайте с подаването на заявление просто защото е модерно да сте притежател на регистрирана търговска марка.

За да заявите консултация, преди да пристъпите към регистрирация на търговска марка, можете да направите запитване онлайн ТУК, без да е необходимо физически да се осъществява работна среща с представител по индустриална собственост.