Търговската марка и виртуалните стоки – NFT


Какво е търговска марка

Търговската марка е знак, който е способен да отличава стоките или услугите на едно лице от тези на други лица и може да бъде представен графично. Такива знаци могат да бъдат думи, включително имена на лица, букви, цифри, рисунки, фигури, формата на стоката или на нейната опаковка, комбинация от цветове, звукови знаци или всякакви комбинации от такива знаци.

Законът разглежда търговската марка като форма на собственост. Правата на собственост по отношение на търговската марка могат да бъдат установени чрез регистрация на марката в Държавния регистър на марките, който се води и поддържа от съответното регистрово ведомство, където се заявява с оглед на нейната териториална защита. Правото на регистрация принадлежи на първия заявител и се придобива, считано от датата на подаване на заявката. Правото върху марка включва правото на притежателя ѝ да я използва, да се разпорежда с нея и да забрани на трети лица без негово съгласие да използват в търговската дейност знак, който е идентичен или сходен на марката за стоки или услуги, идентични на тези, за които марката е регистрирана.

Какво е класификация на Търговска марка

Международната класификация на стоките и услугите за целите на регистрацията на марки е създадена със Спогодбата от Ница от 15 юни 1957 г. Известна и като „Класификацията от Ница“, това е система за класифициране на стоки и услуги при регистриране на марки. Осъвременява се на всеки 5 години от експерти. Последната, десета актуализация, групира продуктите в 45 класа (1 – 34 за стоки и 35 – 45 за услуги).  Всеки клас е представен с информация за включените типове стоки или услуги, за които марката може да бъде запазена.

Какво е NFT (non-fungible token

Незаменим токен (NFT) (non-fungible token) е уникален запис в даден блокчейн.  NFT могат да се използват за представяне на елементи като снимки, видеоклипове, аудио и други видове цифрови файлове. Достъпът до всяко копие на оригиналния файл обаче не е ограничен от NFT. Копията на тези цифрови записи са достъпни за всеки, независимо че NFT предоставя на собственика доказателство за собственост, отделена от авторските права.

Уникалният запис на NFT може да се провери в блокчейна. Собствеността върху NFT често се свързва с лиценз за използване на базовия дигитален актив, но като цяло не предоставя авторски права на купувача: някои споразумения предоставят лиценз само за лична, нетърговска употреба, докато други лицензи също позволяват търговско използване на основния цифров актив.

NFT като виртуална стока

Цифровото изкуство е случай на ранна употреба за NFT, поради способността на блокчейн технологията да осигурява уникалния подпис и собствеността на NFT. Дигиталното произведение на изкуството, озаглавено „Ежедневно: първите 5000 дни“ (Everydays: The First 5000 Days), от художника Майк Уинкелман, известен още като Бийпъл (Beeple), се продава за 69,3 милиона щатски долара през 2021г. Покупката достига третата най-висока аукционна цена, постигната за жив художник, след Джеф Кунс и Дейвид Хокни. Друг запис на Beeple, озаглавен Crossroad, е 10-секундна анимация, показваща пешеходци, преминаващи покрай фигура на Доналд Тръмп, продадена за 6,6 милиона щатски долара в Nifty Gateway, онлайн криптовалутен пазар за цифрово изкуство. 

3D-рендериран модел на дом на име „Mars House“, създаден от художника Криста Ким, е продаден като част от дигиталната недвижима собственост на пазара на NFT за над 500 000 щатски долара.

Основното предимство на незаменимите токени е възможността да се докаже собствеността. NFT могат да помогнат при свързването на собствеността към един акаунт, тъй като те са в блокчейн мрежа. Най-важното е, че NFT не подлежат на разпространение и не могат да се споделят между много собственици. В същото време ползите от собствеността върху NFT защитават потребителите срещу риска от получаване на фалшиви NFT.

Предимствата на незаменимите токени зависят преди всичко от тяхната уникалност. NFT се произвеждат в блокчейна, което означава, че са свързани с уникални данни. Отличителните характеристики на NFT показват техния потенциал за добавяне на стойност. В същото време производителите на NFT имат възможност да пуснат ограничено количество NFT, за да създадат недостиг на доставки.

В случай на някои NFT, авторите имат възможност да направят множество дубликати, подобно на начина, по който се правят билетите. От друга страна, неизменността на блокчейна, върху която се поддържат NFT, гарантира тяхната легитимност.

Неизменността гарантира, че NFT, базирани на блокчейн, остават незасегнати от промени, премахване или замяна. В резултат на това NFT могат лесно да популяризират своята автентичност като най-желания атрибут.

В случай на NFT, създателите на игри могат да създадат NFT за обекти в играта, които играчите могат да съхраняват в своите цифрови портфейли. След това играчите могат да използват нещата в играта извън играта или дори да ги продават, за да получат пари. Тъй като NFTs са изградени върху интелигентни договори това прави прехвърлянето на собственост лесно. Интелигентните договори определят точни критерии между купувача и продавача, които трябва да бъдат изпълнени, преди прехвърлянето на собственост да бъде финализирано.

Развитие в правото на интелектуалната собственост и NFT

С развитието на инфраструктурата на Metaverse (виртуално пространство, което иска да копира реалния свят) и появата на всякакви нови бизнес възможности, много компании започват да обмислят защита на търговска марка за така наречените виртуални стоки и услуги. Те представляват NFT (незаменяеми токени) блокчейн записи, които могат да бъдат закупени от потребителите в Metaverse.

Например Nike е подал заявления за търговска марка за виртуални дрехи и обувки, McDonald’s за виртуална храна и бургери и т.н. Целта се основава на такава защита, никой друг да не продава подобни NFT, използвайки търговски марки от реалния свят. Имайте предвид, че една търговска марка е защитена само за стоките и услугите, споменати в нейните приложения и досега виртуалните стоки не са включени в списъка като цяло.

От тази гледна точка възникна един важен въпрос – как такива виртуални стоки или услуги да бъдат класифицирани в Класификацията от Ница, която сега не ги обхваща. Много Патентни ведомства започнаха да получават заявления за търговски марки и да искат от кандидатите повече разяснения, тъй като виртуалните стоки могат да означават много различни неща.

В светлината на това EUIPO публикува настоящата си позиция по този въпрос, като посочва следното:

Виртуалните стоки са подходящи за клас 9, защото се третират като цифрово съдържание или изображения. Въпреки това, терминът виртуални стоки сам по себе си не е ясно и прецизен, така че трябва да бъде допълнително уточнен чрез посочване на съдържанието, към което се отнасят виртуалните стоки (напр. виртуални стоки за изтегляне, а именно виртуално облекло).

12-то издание на Класификацията от Ница ще включва термина цифрови файлове за изтегляне, удостоверени от незаменими токени в клас 9. NFT се третират като уникални цифрови сертификати, регистрирани в блокова верига, които удостоверяват цифрови елементи, но са различни от тези цифрови елементи. За Службата терминът незаменими токени сам по себе си не е приемлив. Трябва да бъде посочен типът цифров елемент, удостоверен от NFT.

Услугите, свързани с виртуални стоки и NFT, ще бъдат класифицирани в съответствие с установените принципи на класификация за услуги.

Подходът на Службата е изложен в проекта за насоки за 2023 г., по който редица заинтересовани страни имат време до 3 октомври тази година да коментират.

Очакваме, че в края на 2023 год., вече ще има по-голяма яснота и разработчиците на NFT виртуални стоки ще имат възможност да ги регистрират и като търговски марки. 

При въпроси относно защита на правата върху марка и регистрация на търговска марка можете да се свържете с нас за консултация.

Източници:   1. Wikipedia

                       2. EUIPO